Hilmi Türkmen

Değerli Kültür-Sanat Dostları,

Yılın bu en kısa ayını, iddialı etkinliklerle, renkli çalışmalarla bir kültür şölenine çevirdik. Üsküdar’ın ruhuna uygun bir program hazırladık. Ve işte karşınızdayız. Üsküdar’ın Şubat ayı etkinlik perdesi beğenilerinizle açılıyor.

Bu ayın en özel etkinlikleri Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz Kitap Fuarlarımız olacak. 9 – 17 Şubat tarihleri arasında genel Kitap Fuarımız,
22 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında ise Arapça Kitap Fuarımız olacak. Üsküdarlıları, kitap severleri bu fuarlarımıza bekliyoruz.

Bu ayın takvimine önemli bir anma programıyla başlıyoruz. Ali Ulvi Kurucu'yu anma programımız yakın tarih meraklıları için ilgi çekici olacaktır. İskender Pala son romanı İtiraf'ı Üsküdarlılara anlatacak.

Ömer Tuğrul İnançer’in Mevlid Şerhi, Doğan Cüceloğlu ve Polat Doğru’nun iletişim söyleşileri, Sadettin Ökten, Sadık Yalsızuçanlar ve onlarca farklı konudaki uzmanların sunumlarıyla yine çok zengin bir içerikle sizleri bekliyoruz. Farklı mekanlarda, farklı isimlerle buluşmalarımız aralıksız devam ediyor. Bu aya özel bir de 28 Şubat söyleşimiz var. Esra Albayrak, Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Hikmet Genç’in katılımıyla gerçekleşecek oturumda o karanlık günlerin gerçekleri hakkında bir tartışma gerçekleşecek.

Sinema günlerimizde bu ay Deliler, Rafadan Tayfa, Süperstar, Louis ve Luca filmleri ile sinemaseverlere sesleniyoruz.

Üsküdar ve sanat deyince akla elbette önce müzik geliyor. Bu imajımızın hakkını verecek bir program var bu ay Üsküdar’da. Mehmet Kemiksiz’den Ahmet Şahin’e, İpek Açar’dan Ahmet Özhan’a, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’ndan birçok sanatçı ve koroyu Üsküdar’da hep beraber dinleyeceğiz, kendilerine eşlik edeceğiz. Tiyatro repertuarımız yine yediden yetmişe herkese hitap edecek şekilde özenle seçildi. Çocukları unutmadık, onlar için rengarenk bir tiyatro şöleni hazırladık. Tabii büyükleri de unutmadık.

Genç, dinamik ve yetkin bir ekip tarafından hazırlanan bu geniş bir yelpazeye sahip etkinlik takvimi ile kültür ve sanatın kalbi bu ayda da Üsküdar’da atmaya devam edecek. Emeği geçen herkese, kültür – sanat insanlarımıza ve katılımlarınızla bizi mutlu eden siz değerli hemşerilerime teşekkür ediyorum.