Hilmi Türkmen

Değerli Kültür-Sanat Dostları,

Nisan geldi. Baharın tam ortasındayız. Üsküdar ve İstanbul şimdi çok daha güzel olacak. İnsanlar sokaklara, sahillere, kültür ve sanat merkezlerine gelmeye devam edecekler. Nisan ayına özel hazırladığımız kültür-sanat takvimimizde bu güzelliklerin yansımalarını göreceksiniz.

Etkinliklerimize bu ay Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anma gecesiyle başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz büyük kültür ve bilim insanı Fuat Sezgin’i elbette unutmadık. Cumhurbaşkanımızın vefa dolu direktifiyle 2019 yılı tüm Türkiye’de "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmişti. Biz de üzerimize düşen bu görevi yerine getirdik.

Bir başka önemli anma gecemizde de uzmanlarımız ve sevenleri edebiyatçı Prof. Dr. Âmil Çelebioğlu’nu anlatacaklar. Çelebioğlu’nun Mesnevi çalışmaları yıllardır araştırmacılara ışık tutuyor.

Bu ayın sürprizi ise 23 Nisan Salı günü, saat 10:00 – 16:00 arasında Validebağ Korusu’nda düzenleyeceğimiz 23 Nisan şenlikleri olacak. Bütün çocuklarımızı ve velilerimizi bekliyoruz.

Özdemir Erdoğan bahar şarkılarıyla, Melahat Gülses-Necip Gülses çifti sergi-konserleriyle müzikseverlerle buluşacaklar. Klasik Türk müziğinden caz müziğine, Yeşilçam şarkılarından türkülere farklı türlerde konserlerimiz ay boyunca devam edecek.

Seminer ve söyleşilerimiz hem her ay devam eden uzun soluklu etkinliklerimiz hem de bu aya özel konuklarımız ile yine çok renkli ve derinlikli. İletişimden psikolojiye, ilahiyattan edebiyata, tarihten ekonomiye, geleneksel sanatlardan mimariye çok geniş bir yelpazemiz var. Üsküdar’ın ruhuna, kültürel zenginliğine uygun konular ve konuklarımızla Üsküdar yine bir akademi olma özelliğini koruyor.

Bu ay dört filmimiz var ve bunlardan ikisi çocuklara özel. Tiyatrolarımız da öyle. 15 oyunumuz var ve bazıları sadece çocuklar için. Gölge oyunlarımız da Nisan ayına ayrı bir güzellik katacaktır. Yine bu ay başlayacak olan altı yeni sergimiz var. Resim, hat, ebru konusunda yetkin sanatçılarımızın sergilerini Bağlarbaşı ile Altunizade Kültür Merkezlerimizde ve Nevmekan Sahil’de takip edebilirsiniz.

Tarihle, edebiyatla, kültür ve sanatla dolu, milli değerlerimize ve evrensel zenginliklere açık etkinlik takvimimiz İstanbul’un ve Türkiye’nin gözbebeği olmaya devam ediyor. İlginiz, katılımınız ve görüşlerinizle şekillenen, zenginleşen bu kültür-sanat programlarımız için sizlere, sanatçılarımıza teşekkür ederim.