Biyografi

Ömer Dinçer Kılıç

Babası ressam olan Kılıç küçük yaşlardan itibaren sanatla iç içeydi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nden 1992 yılında başarıyla mezun oldu. Tezhip ve minyatürler üretti. Eskiye olan bağlılığı ve eski eserlerdeki yaşanmışlıktan duyduğu heyecanla antikalara tutkuyla sarıldı. İslam sanatı ve Osmanlı dönemi eserlerinde uzmanlaştı.


Sanat dünyasına büyük katkıları olan Kılıç, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Beyaz Saray'da, Birleşmiş Milletler'de Türk Kültürünü ve Geleneksel Türk Sanatlarını tanıttı. Kapadokya - Göreme Müzesi, Mevffina Müzesi gibi önemli kültür kurumlarında sergiler düzenledi. Türkiye'de ve dünyada müzayedelere katılarak pek çok önemli eserin Türkiye'ye dönmesine vesile oldu. Kurum ve kuruluşlara, özel koleksiyonlara danışmanlık yaptı.


Sanat danışmanlığı yapmayı sürdüren Ömer Dinçer Kılıç yeni yerler keşfetme ve farklı kültürleri tanıma arzusuyla birçok ülkeyi motorsikletle gezmiş bir macera tutkunudur. Evli ve iki çocuk babasıdır. Yaşamına Saros Körfezi Gökçetepe'de devam etmektedir.


Sunuş

İnsanlık tarihinin en önemli buluşu olan yazının icadı ve ardından bu metinlerin kolaylıkla yayılabilmesini sağlayan kâğıdın keşfedilmesi ile kültür ve medeniyet dünyanın her köşesine ulaşmış, sanatı evrensel iletişim araçlarından biri haline getirmiştir.


Yazıyı oluşturan harfler ise zamanla kullanıldıkları bölgenin inanç ve kültür yapılarına göre çeşitli formlar almış, icat edildiği zamandan itibaren insanoğlunun hep ilgisini çekmiştir. Her bir harf kendine özgü formlarla örnek vermek gerekirse hem “Elif” ve “Vav” gibi ayrı ayrı birçok yerde kullanılarak insan ruhunda farklı etkiler bırakmış hem de bir araya gelerek “Elif Lam Mim” haliyle insanoğlunun yaratılış sırrının keşfedilmesine rehber olmuştur.


Her alanda oldukça zengin olan kültür ve sanat geçmişimizin mirası olarak bize kalan fermanlar, beratlar, levhalar, el yazması eserler ve kitaplar bu etkinin ve ilginin bir sonucudur.


Bize düşen ise bu eserlerin emanetçisi olarak bizden sonraki kuşaklara bu kültürü ve zenginliği aktarmak ve yaşatılmasını sağlamaktır.


Yıllardır biriktirmiş olduğum ve her şeyden sakındığım bu nadide eserleri Türkiye’nin kültür ve sanat merkezi haline gelen Üsküdar ilçesinde tüm İstanbul halkı ile paylaşma fırsatı veren sanat ve sanatçının dostu Üsküdar Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Türkmen ‘e, Kültür ve Sanat Danışmanımız Gülsüm Hasbal İsmailoğlu’na, Sergi Küratörümüz Meyçem Ezengin’e ve bu projenin gerçekleşmesinde beni cesaretlendiren ve her zaman yanımda olduğunu hissettiren sevgili dostum Ahmet Taner Özer’e en derin sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.Ömer Dinçer KILIÇ
Koleksiyoner
Devamı için tıklayınız.

Ömer Dinçer Kılıç Tarih Kokan Sayfalar Sergisi E-Kitap