Biyografi

Refik Aziz

Refik Aziz 1953 yılında Göyçay’da doğdu. 1972-1977 yıllarında Azim Azimzade adına resim okulunda eğitim aldı. 1978-1983 yıllarında Nasrettin Tusi adına Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesinde lisans eğitimi aldı ve onur derecesiyle mezun oldu. 1984-1988 yıllarında yüksek lisans eğitimi aldı. 1994 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanatta Yeterlilik Doktora diplomasını aldı.


1983-1989 yıllarında Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığında görev yaptı. 1989-1992 yıllarında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı yanında Yetenek Birliğinde genel sekreter olarak çalıştı. 1992-1994 yıllarında Azerbaycan Güzel Sanatlar Akademisinde başkan yardımcısı olarak görev yaptı.


1992 yılında Azerbaycan Sanatçılar Birliği bünyesinde H.Z. Tağıyev Halk Üniversitesini kurdu.


1994 yılında İstanbul’a taşındı.


1994-1996 yıllarında İstek Vakfı Kültür Sanat Danışmanı olarak görev yaptı. 1996 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.


1994 yılından beri resim çalışmalarını İstanbuldaki atölyesinde sürdürmektedir.


2005 yılından bu yana Azerbaycan Ressamlar Birliği ve UNESCO Uluslararası Plastik Sanatlar Derneğinin üyesidir.


2009 yılında TC vatandaşı oldu. 2014 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev tarafından “Azerbaycan Devlet Sanatçısı” ünvanı ve Azerbaycan Dede Korkut Milli Vakfı tarafından “Vatan Evladı” nişanı ile ödüllendirildi. 2017`de Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Yüksek Sınav komisyonu tarafından Professor ünvanı aldı.


2019`da UNESCO gözetiminde Yeni Era Dünya Güzel Sanatlar Akademisi Gerçek Üyesi seçildi.


Ünlü sanatçı Refik Aziz, birçok ülkede uluslararası ve özel sergilere katıldı. Sanatı ile dünyanın birçok ülkesini fetheden sanatçının eserleri, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Komutanlığı, İstanbul Kara Harp Okulu Müzesi, Deniz Okulu Müzesi, İstanbul Beşiktaş Deniz Müzesi, Mersin Deniz Müzesi, Gelibolu Piri Reis Müzesi, Japonya Denizcilik Müzesi, ABD Türkiye Büyükelçiliği, İstanbul Piri Reis Üniversitesi, KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Müzesi, İstanbul Pera Palace Hotel kurumların kolleksiyonlarında 154 adet yağlı boya tablosu sergilenmektedir. Refik Aziz’in 6 eseri Türkiye Cumhuriyeti Darphanesinde 50 Türk Lirası ve 20 Türk Lirasına hatıra olarak basıldı.


Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye eserinin 1513’de yayınlanmasının 500. yıldönümü dolayısıyla UNESCO, 2013’ü Piri Reis Kitab-ı Bahriye yılı ilan etti. Bu vesileyle sanatçının “Piri Reis” eseri Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından 50 Türk Lirası gümüş sikkeye hatıra olarak basıldı. Refik Aziz’in 2014 yılında yaptığı “Cezayirli Gazi Hasan Paşa” yağlıboya tablosu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından 50 Türk Lirası gümüş sikkeye hatıra olarak basıldı. 2016 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından 20 Türk Lirası gümüş sikke üzerine sanatçının “Çaka bey” adlı yağlı boya tablosu basıldı. 2017 yılında sanatçının “Umur Bey” adlı eseri 20 Türk Lirası değerinde gümüş hatıra parasına basıldı.


Ünlü Azerbaycanlı sanatçı Refik Aziz, Türk dünyasında kültür ve sanatın gelişmesine istisnai bir katkı yapmıştır.


Sunuş

Çok değerli sanatseverler, sevgili dostlar! Bugün sizlerle bir arada olmanın benim için çok özel bir anlamı var. Ben, 1992’de Karabağ Savaşı’nda anne babalarını kaybetmiş on şehit çocuğunu Azerbaycan’dan Türkiye’ye İSTEK Vakfı’nda eğitim almaları için getirdim. Bu vesileyle 1994 yılında ailecek İstanbul’a yerleştik.


Atölye çalışmalarımı 1995 yılında açtığım İstanbul’daki atölyemde sürdürmekteyim. 1996 yılından beri Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Türkiye’nin çeşitli devlet müzelerinde yüz elliden fazla tarih konulu resimlerim bulunmakta. Müze koleksiyonlarında yer alan altı eserim Milli Darphane tarafından 50 TL ve 20 TL gümüş hatıra parası olarak da basılmıştır. Bugüne kadar Türkiye’nin zengin tarihinden, arşivlerinde yer alan belge ve bilgilerden yola çıkarak çok sayıda tarih konulu eser ürettim. Bugün dikkatinize sunulan Sergi İstanbul isimli sergimde de eski İstanbul’un tarihi geçmişi, eski mekanlar, Üsküdar’ın eski görünümleri, zengin kültürü yer almaktadır. Bu resimler sizleri İstanbul’un nostaljik dönemlerinde bir yolculuğa çıkaracaktır. Büyüklerimiz bu resimlerde çocukluğunun geçtiği büyülü yerleri görecek, geçmişini hatırlayacaktır. Son yıllarda yapmış olduğum bu eserlerin gelecek nesillere de eski İstanbul hakkında görsel bir zenginlik sunacağına, onlara geçmişimizi, tarihimizi her daim hatırlatacağına inanıyorum.


Bu serginin oluşmasını sağlayan, başta Üsküdar Belediye Başkanı sayın Hilmi Türkmen’e, kültür ve sanat danışmanı sayın Gülsüm Hasbal İsmailoğlu’na, sergi küratörü sayın Meyçem Ezengin’e derin teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.Refik AZİZ
Azerbaycan Devlet Sanatçısı, Profesör,
Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi
Devamı için tıklayınız.

Refik Aziz Sergi İstanbul E-Kitap